نقد کوبنده نظرات انقلابی (ببخشید قلابی) ناصر پورپیرار

مدتی بود که فرصت نوشتن پیدا نکرده بودم برای اینکه جبران کرده باشم در این یادداشت کتابی گران سنگ را به شما معرفی می نمایم. امید که با مطالعه این کتاب به ترفندهای کثیف رفیق ناصر (ناصر پورپیرار توده­ای) در رسیدن به نتایج دلبخواه آشنا شوید.

در این کتاب با ترفندهای رفیق ناصر در بازی با منابع آشنا می شوید. در هر صفحه از کتاب با دم خروسی آشنا می­شوید که نویسنده (هوشنگ صادقی) با دقت و موشکافی از لابلای کتابهای رفیق ناصر بیرون کشیده است. در این کتاب خواهید دید نوشته­های رفیق ناصر چیزی جز داستان سرایی و نگارشگری به شیوه داستانهای هزار و یک شب نیست.

در این کتاب خواهید دید که نظرات انقلابی رفیق ناصر را سزاوارتر است که نظرات قلابی بنامیم که به صورت سفارشی برای مصارف خاص تهیه شده است.

کوروش و بابل

نویسنده

هوشنگ صادقی

 ناشر

 

موسسه انتشارات نگاه

فهرست

پیشگفتار

کوروش نگارشگری

آکادمی نگارشگری

توطئه نگارشگری

واژگان نگارشگری

تاریخ چه حقیر مینماید وقتی که با نگارشگری یکسان دانسته شود و اینگونه نمایانده و بازنموده شود، حال آنکه تاریخ به این سهل و آسانی هم که بتوان خیال را در آن به پرواز درآورد، نیست بلکه وظیفه تاریخ­نگار، آن هم برای اعصار سپری شده­ی آدمی بسی مشکلتر و پیچیده تر است چرا که به علت کمبود منابع، گذشت زمان، تغییر آیین ها و فرهنگها که گهگاه از یادها رفته و فراموش شده اند عرصه بر تاریخ نگار تنگ می شود. تازه میدان تاریخ نگاری نه تنها جدا از هنر نگارشگری و سخنوری است بلکه تاریخ نگار باید بداند تا چه حد و به چه طریق می تواند اصول نگرش تاریخی-اجتماعی را در تفحص تاریخ گذشته به کار برد تا بتواند قوانین ویژه­ی سامانمند و تکوین آن را از نو بازیابد. راه ممکنه می تواند در نشان دادن ساختار درونی و قوانین تنطیم کننده جوامع مختلف باشد تا بتوان به دانش تاریخ نزدیک شد. اما تاریخ که امروزه با بد گمانی سختی مواجه است، تاریخ نگار را بر سر دو راهی قرار می دهد. اما پر دور نخواهیم رفت، اگر عنوان کنیم که چنین «تاریخ نگاری» برای تاریخ، جز یک نقش فرعی وسیله نبرد سیاسی-نظری و یا دلبستگی رازوَرانه میتوخی نمی­شناسد و اینگونه خود را از شر تاریخ موثق و مستند جدا می سازد. آیا حال ما اجازه داریم بنا به ناکافی بودن پژوهشهای تاریخی، یکسر به پاکسازی و بازپیرایی گذشته، یعنی آسانترین راه ممکنه مبادرت ورزیم و تمامی وقایع سپری شده را – چه خوشایند و چه ناخوشایند – به دلخواه تفسیر و تعبیر کنیم؟ طبعا از چنین روشی چیزی عاید نمی­شود جز حب و بغض که آن هم در آشفتگی و اغتشاش زاییده از احکام متضاد حاصله از جوشش تخیل ره به جایی نمی برد.

هدف از این وجیزه، تنها نشان دادن چگونگی کاربرد نابجا و ناسنجیده و اختیاری از «اسناد تاریخی» مورد پذیرش «مورخی» (ناصر پورپیرار) است که حکم بر ابطال تمامی اسناد می­دهد! در واقع صاحب چنین تفکری، خیالپردازی را ماند که گمان میبرد به «حقایقی» دست یافته که بر دیگران پوشیده مانده و در نتیجه وظیفه خود بداند با افشای این «حقایق» انقللابی برپا کند. از این رو، سعی خواهد شد به دور از هر گونه پیشداوری، نحوه ورود چنین «تاریخ نگاری» به زوایای پیدا و ناپیدای تاریخ گذشته­ی این مرز و بوم را در روشنای مهتاب قرار داده شود تا خواننده در مسیر تناقض گوییها، هتک حرمتها، گزافه­گویی­ها و دست درازیهای چنین «تاریخ نویسی» قرار گیرد.

شابک: 8-290-351-964

دفتر مرکزی: تهران- خ 12 فروردین، شماره 21، طیقه سوم تلفن 66466940

فروشگاه: تهران- خ 12 فروردین، شماره 21، طبقه همکف، تلفن 66480379

 

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: